ZpětÚvodní strana » Aktuality » Oddlužení od 1.7.2021 se nestihne schválit. Činit by mělo 3 roky i pro fyzické osoby s dluhy z podnikání
27.05.2021 10:22

Oddlužení od 1.7.2021 se nestihne schválit. Činit by mělo 3 roky i pro fyzické osoby s dluhy z podnikání

Doposud je zkrácené tříleté oddlužení vyhrazeno pouze vybraným kategoriím osob. Pro ostatní fyzické osoby aktuálně platí pětiletá délka. Zákon, který zkrácení na 3 roky zavádí od 1. července 2021, dnes schválila vláda.

Dle aktuálniho dění na politické scéně  k 27.5.2021 se novela u zákonodárců nestihne schválit s platností od 1.7.2021.

3 roky oddlužení pro všechny fyzické osoby

Vláda dnes podpořila návrh zákona z dílny ministerstva spravedlnosti, který zkracuje délku nových oddlužení pro všechny fyzické osoby na tři roky. Aktuálně platí délka 5 let, přičemž zkrácené tříleté oddlužení je vyhrazeno pouze vybraným kategoriím zranitelných osob, například starobním důchodcům. Pokud návrh projde parlamentem, platila by nová lhůta pro všechna insolvenční řízení zahájená po 1. červenci 2021. Už v dubnu letošního roku se pětileté oddlužení zpřístupnilo všem fyzickým osobám bez ohledu na to, jestli mají dluhy z podnikání.

Návrh by měl dále usnadnit dlužníkům s exekucemi vstup do oddlužení. Exekuční srážky, které by za současné právní úpravy byly až do schválení oddlužení uloženy u plátce mzdy, bude možné použít přednostně na úhradu pohledávek výživného a ve zbytku na úhradu nákladů insolvenčního řízení. Dlužník proto nebude nucen po provedení exekučních srážek uhrazovat výživné a náklady řízení z nezabavitelné částky, doplnil Vladimír Řepka, mluvčí ministerstva spravedlnosti.

Včasnému osvobození dlužníka nemají bránit ani případné průtahy při zpeněžování majetku. V novém procesním schématu oddlužení lze dlužníka osvobodit, přestože v okamžiku splnění předpokladů pro osvobození dosud nebylo dokončeno zpeněžení majetku náležejícího do majetkové podstaty. Nedojde-li k přerušení či prodloužení průběhu oddlužení iniciovanému zpravidla ze strany dlužníka, bude dlužník osvobozen nejpozději po třech letech od schválení oddlužení. Ve zpeněžování lze pokračovat i po osvobození dlužníka, uzavřel Vladimír Řepka.

Tvorba webových stránek, eBRÁNA s.r.o. Realitní software - RealBrána