DAROVACÍ smlouva dle legislativy v ČR
Dle platného občanského zákoníku je darování definováno jako dobrovolný a bezplatný převod vlastnického práva. Darovat je přitom možné cokoliv, movité předměty i nemovitosti. V souvislosti se sepsáním darovací smlouvy se většinou darují automobily, nemovitosti i cennosti, jako jsou šperky, obrazy a jiná umělecká díla. Darovat je možné také finanční obnos či živé zvíře. Opravdu štědrý dárce pak může darovat klidně celý svůj majetek, a to osobě či osobám, které uzná za vhodné.
Pokud dárce nebo obdarovaný trvá na písemné smlouvě, tedy tzv. darovací smlouvě, což je doporučeno především u darů vyšší finanční hodnoty a hlavně nemovitostí, měla by vždy obsahovat všechny následující zákonné náležitosti:
- identifikační údaje dárce – jméno, příjmení, adresa, rodné číslo či datum narození nebo název firmy, sídlo a IČO u podnikající osoby,
- identifikační údaje obdarovaného – stejné jako u dárce,
- identifikace darovaného předmětu či věci – detailní popis daru, který začíná názvem věci – např. auto, dům, byt, chalupa, zlatý prsten; dle dané věci následuje způsob využití, vzhled, velikost, váha, barva, výrobní číslo, rok výroby, vlastnosti a další,
- další podmínky předání,
- místo a datum podpisu,
- podpisy dárce i obdarovaného.
Máte zájem o sepis DAROVACÍ smlouvy?
- Postaráme se o vyřešení Vašeho požadavku.
- Napiště nám do formuláře své telefonní číslo, následně Vás budeme kontaktovat.
- Ve spolupráci s Vámi uděláme ZDARMA telefonickou analýzu a domluvíme se na dalším postupu.
- Přijedeme diskrétně až k Vám.
- Odesláním tohoto formuláře udělujete souhlas se zpracováním osobních údajů a GDPR
Data obsažená v dotazníku budou sloužit výhradně pro naše účely a nebudou poskytnuta nikomu dalšímu.
Typy darovací smlouvy?
Z hlediska přechodu vlastnických práv rozlišujeme dva typy darovací smlouvy:
- reálná darovací smlouva – vlastnická práva k darované věci získává obdarovaný,
- konsensuální darovací smlouva – obdarovaný vlastnická práva získá až na základě splnění podmínek stanovených dárcem (např. dokončení studií).
Darovací smlouva a daně?
Pokud dárce poskytne dar v hodnotě minimálně 1000 Kč na nějaké bohulibé účely (např. ekologické, sociální nebo zdravotnické), smí si hodnotu daru odečíst od základu daně. Maximálně si takto lze odečíst 15 % daňového základu. Aby bylo možné hodnotu daru odečíst z daní, je nutné jej doložit prostřednictvím darovací smlouvy či jiným podobným dokumentem.
Lze dar odmítnout?
Co dělat s darem, který obdarovaný nechce? Může jej odmítnout? Nejjednodušší je dar odmítnout hned na začátku darovacího aktu. To znamená, že k samotnému darování vůbec nedojde.
V případě akceptování daru má obdarovaný právo dar odmítnout z důvodů vady či vad, o kterých nebyl informován předem, a to až do 3 let od doby, kdy se o nich dozvěděl. Obdarovaný může požadovat náhradu škody, pokud mu nějaká vznikla zamlčením vad.
Je možné požadovat vrácení daru?
Bez ohledu na to, komu a kdy byl dar věnován, může dárce svůj dar odvolat a požadovat jeho vrácení. Učinit tak může pouze ve dvou případech stanovených zákonem, a to v následujících situacích:
- odvolání daru pro nouzi – v životě dárce došlo po darování k závažným změnám (např. ohrožení dárcovy schopnosti plnění vyživovací povinnosti apod.),
- odvolání daru pro nevděk – dle zákona se jedná o porušení dobrých mravů vůči třetím osobám. Z důvodu nevděku lze dar odvolat do 1 roku od projevení nevděku.
Dárce nejprve vyzve obdarovaného k vrácení daru. Pokud tak obdarovaný neučiní dobrovolně, má dárce právo obrátit se na soud.
Kontaktujte nás ZDARMA pro možné řešení, dle Vašich požadavků.
Další informace
Rychlé hledání
Z naší nabídky
Oddlužení ZDARMA
- insolvence
- osobní bankrot
- oddlužení manželů
- zastavení exekucí
Svěřenský fond založení
- řešení dědictví
- ochrana majetku
- převod mezi generacemi
Rychlý kontakt
Aktuality
Vláda schválila pokračování MILOSTIVÉHO LÉTA 2022
Dlužníci se budou moci zbavit exekucí nejspíš od září 2022. Vláda na středečním zasedání schválila návrh zákona, který umožní části dlužníků splatit exekuce bez úroků. Opakování takzvaného milostivého léta má trvat tři měsíce od 1. září.
82,3% DĚDICKÝCH ŘÍZENÍ, kdy zesnulý/á měl/a děti z předešlých vztahů a ty se DOŽADOVALY svého NEOPOMINUTELNÉHO dědického dílu, bylo statisticky problematických.
Od ROKU 2014 dle nového občanského zákoníku sepsáním ZÁVĚTI bez VYDĚDĚNÍ NELZE vyloučit neopominutelného dědice, vždy musí DOSTAT svůj dědický díl (část majetku z dědictví).
91,4% RODIČŮ celý život jen vyhrožují svým dětem: ''NIC NEDOSTANEŠ! VYDĚDÍM TĚ! VŠE ODKÁŽU CHARITĚ!''. Ale jen 8,6% toto statisticky splní.
Vyberte si sami, do které skupiny budete patřit vy!
Příslový praví: "PES, KTERÝ ŠTĚKÁ NEKOUŠE!" a přesně tyto skutečnosti bohužel platí v rodinách a vztazích mezi generacemi. Máte obavy, kdo se o Vás postará, když vše vyřešíte za života? V tomto případě zůstanete v první skupině a vztahy mezi rodinou zůstanou na bodu mrazu.