ZpětÚvodní strana » Aktuality » Exekucím čelí nejčastěji čtyřicátníci
01.09.2015 14:25

Exekucím čelí nejčastěji čtyřicátníci

  K nejohroženější skupině zadlužených osob z pohledu počtu exekucí patří lidé ve věku od 40 do 49 roků. Na dlužníky v tomto věkovém rozmezí je zahájeno v průměru až 7 exekučních řízení. O jednu exekuci méně řeší nejčastěji lidé ve věku 50 až 59 roků. Pět exekucí mají na sobě zadlužení lidé ve věku mezi 30. a 40. rokem život, čtyři exekuce řeší nejčastěji lidé ve věku od 60 do 70 let. Nejméně mají s exekutory co do činění mladí dlužníci do třiceti let, kteří řeší v průměru jednu exekuci, a zadlužení senioři od 70 let, kteří čelí průměrně dvěma exekucím.
   Ze statistik dále vyplývá, že největší procento zadlužených osob s jednou exekucí (18,5 %), je ve věku čtyřicet let. Přibližně 17 %  případů spadá do věkové kategorie pětatřicátníků a třetí nejvyšší počet dlužníků s jednou exekucí (15 %) se nachází ve věku 45 let.
   Hrozba exekuce se týká všech věkových kategorií
   Nerozvážnost v přístupu k financím se týká mladých lidí, lidí v produktivním věku, ale také seniorů. Mladí lidé si do dospělosti nesou dluhy z kreditních karet, neuhrazených účtů za telefon a vystřízliví teprve ve chvíli, kdy se chtějí usadit, pořídit si bydlení a založit rodinu. Najednou zjistí, že v momentě, kdy čelí exekučnímu řízení, nemohou získat hypotéku, půjčku na rozjezd podnikání či na auto. Nerozvážným odkládáním řešení finančních problémů si posunují start do normálního života.
   Lidé v produktivním věku, kteří mají děti již odrostlé, se vyhýbají povinnosti splácet svoje závazky tím, že se dohodnou se zaměstnavatelem na odvodu mzdy bokem. Tím se stane mzda pro exekutora nepostižitelná. I  oni mají pocit, že nad situací zvítězili, ale neuvědomují si, že výše jejich důchodu jim ve stáří nebude postačovat ani na základní potřeby. Pak zažívají opravdovou nouzi.
   V případě, že je na dlužníka uvalena exekuce, není rozhodně třeba věšet hlavu. Je důležité snažit se s exekutorem komunikovat. Téměř vždy je možné domluvit se na splátkách a zachránit tak cenný majetek jako napřáklad dům po rodičích nebo jiné věci, ke kterým dlužníka pojí citový vztah,“ říká Martin Hubáček ze společnosti APS Holding.
   Co dělat v případě, když je na dlužníka uvalena exekuce
   Plnění svých závazků se v žádném případě nevyhnete tím, že budete ignorovat korespondenci od exekutora. Zásilka se totiž zásadně považuje za doručenou již dnem, kdy byla uložena poště, kdy tedy adresát měl možnost seznámit se s jejím obsahem. V momentě, kdy zjistíte, že na vás byla uvalena exekuce, kontaktujte buď osobně, telefonicky nebo písemně příslušný exekutorský úřad a projevte snahu co nejaktivněji komunikovat. Kromě toho, že se rychleji dohodnete na řešení, minimalizujete také náklady na exekuci.
   Proč kontaktovat exekutorský úřad?
   Exekutorský úřad je vhodné kontaktovat zejména ke sjednání dohody o  splátkách. Tomuto návrhu může, ale rovněž nemusí, soudní exekutor vyhovět. I pro exekutora je snazší vymáhat pomocí splátkové dohody, než složitě organizovat zabavování majetku. „Povinný, který se ke splácení pohledávky staví aktivním způsobem, minimalizuje riziko provedení mobiliární exekuce, nebo prodeje nemovitosti. Navíc, při úhradě celkové dlužné částky do 30 dnů od doručení výzvy ke splnění vymáhané povinnosti hradí povinný pouze polovinu nákladů exekuce a tím může ušetřit podstatnou část financí,“ říká Martin Hubáček.

zdroj: KN

Tvorba webových stránek, eBRÁNA s.r.o. Realitní software - RealBrána